Zgodnie z nowymi przepisami obowiązującymi od sierpnia, osoby do 26. roku życia posiadające umowę o pracę lub zlecenie będą zwolnione od podatku dochodowego. Tzw. “zerowy PIT dla młodych” obejmuje również obcokrajowców pracujących w Polsce. Ministerstwo Finansów doprecyzowało, że nowe prawo dotyczy zarówno rezydentów, jak i nierezydentów.

Według ekspertów takie udogodnienie dla zagranicznych pracowników może mieć pozytywne efekty dla polskiego rynku pracy.

“Jeżeli brak PIT okazałby się dla ludzi młodych spoza Polski na tyle atrakcyjny, że jeszcze chętniej przyjeżdżaliby do nas do pracy, to byłaby to dobra informacja. Dziś w wielu branżach, zwłaszcza w sektorze produkcyjnym, pracodawcy narzekają na brak pracowników niższego szczebla, a dzięki młodym ludziom np. z Ukrainy, byłaby możliwość zaspokojenia tych potrzeb w większym stopniu.”

Przemysław Pruszyński, ekspert departamentu prawa gospodarczego Konfederacji Lewiatan

Inni eksperci twierdzą jednak, że zerowy PIT dla młodych może negatywnie wpłynąć na spadek zatrudnienia starszych pracowników z Polski i że różnicowanie podatników ze względu na wiek nie jest odpowiednim rozwiązaniem. Sugerują, że jedynym czynnikiem wpływającym na zróżnicowanie opodatkowania powinien być dochód.

Szacuje się, że z zerowego PITu dla młodych skorzysta ponad 2 miliony młodych pracowników. Ulga w PIT dla młodych osób nie zwalnia z zapłaty składek na ZUS i NFZ.

Jobnation.pl / biznes radioZET

Photo: pixabay.com/CC0 Public Domain