Aż połowa Ukraińców szukających pracy w Polsce deklaruje, że najbardziej interesuje ich prosta praca. Najbardziej pożądane są stanowiska w fabrykach, zakładach produkcyjnych, magazynach, prace przy sortowaniu, pakowaniu, na taśmach produkcyjnych, lub ochrona osób i mienia oraz obsługa serwisowa.

Potencjalni pracownicy z Ukrainy najchętniej szukają prostych stanowisk nie wymagających wysokich kwalifikacji. Takie stanowiska są często spotykane w branży produkcyjnej, magazynowej i technicznej. Aż 50% Ukraińców szuka takich prac.

“Popularność prostej pracy wśród Ukraińców wynika z kilku czynników. Przede wszystkim liczba ofert dotyczących rekrutacji na stanowiska niewymagające dodatkowych kwalifikacji jest bardzo duża, a to siłą rzeczy przekłada się też na wysoką liczbę zainteresowanych nimi kandydatów. Co więcej, taką pracę można dostać szybciej i łatwiej – liczy się przede wszystkim chęć podjęcia zatrudnienia oraz zaangażowanie. Z naszych doświadczeń wynika, że obywatele Ukrainy pierwszą, prostą pracę traktują często jako chwilowe zajęcie, które umożliwi im start w Polsce. Po przyjeździe do naszego kraju robią rekonesans, weryfikują oferty pracy i jeśli uznają, że obecne zajęcie im nie odpowiada podejmują dalsze decyzje np. szukają nowego pracodawcy oraz bardziej wykwalifikowanych stanowisk.”

Cezary Maciołek, Wiceprezes Grupy Progres

18% kandydatów z Ukrainy szuka prac w specjalnościach, tj. blacharze, monterzy, operatorzy maszyn i koparek, wózków widłowych, obrabiarek, spawacze, ślusarze, mechanicy. 11% kandydatów szuka pracy inżynierskiej, tj. informatyka, grafika komputerowa, tworzenie stron WWW i telekomunikacja. 9% kandydatów szuka prac związanych z transportem i logistyką, a 5% w branży hotelarskiej i gastronomicznej.

Najmniej popularne prace wśród Ukraińców szukających pracy w Polsce to sprzedaż, prace biurowe oraz branża medyczna. Głównym powodem jest bariera językowa, która uniemożliwia ciągły kontakt z polskojęzycznym klientem. Większość cudzoziemców z Ukrainy zna jedynie podstawy języka Polskiego. Według badań jedynie 30% zna go w stopniu umożliwiającym komunikacje, 3% posługuje się nim biegle. Ponad 67% Ukraińców nie zna języka polskiego.

Dobrypracownik.pl / polskatimes

Photo: pixabay.com/CC0 Public Domain