Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał najnowsze dane o przeciętnych wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw. Te w styczniu 2018 r. wzrosły o 7,3 proc. r/r, zaś zatrudnienie w przedsiębiorstwach zwiększyło się o 3,8 proc. r/r.

W ujęciu miesięcznym, przeciętne wynagrodzenie spadło o 7,7 proc. i wyniosło 4 588,58 zł. Natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach w ujęciu miesięcznym wzrosło o 2 proc. i wyniosło 6 186,6 tys. osób, podano w komunikacie – wynika z danych GUS.

Dwunastu ankietowanych analityków spodziewało się, że wzrost zatrudnienia sięgnął 4,8-2,8 proc. r/r, przy średniej w sektorze przedsiębiorstw na poziomie 3,72 proc. r/r w styczniu (wobec wzrostu o 4,6 proc. r/r w grudniu 2017 r.).

Według nich, wynagrodzenia w tym sektorze w styczniu zwiększyły się o 7,7-6,2 proc. r/r, przy średniej na poziomie 7,03 proc. r/r (wobec 7,3 proc. wzrostu w grudniu).

– Ten odczyt jest mało wrażliwy na zmiany próby przedsiębiorstw i tym samym możemy śmiało powiedzieć, że trend na dynamice płac wystromił się i będzie to kontynuował (patrz wykres) – nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Płace w ujęciu realnym także wyglądają coraz lepiej. Rynek pracy rozgrzewa się, a większa siła przetargowa pracowników implikuje, że silniejsze wzrosty cen w kolejnych miesiącach roku (od kwietnia) będą próbować kompensować wyższymi żądaniami płac nominalnych – oceniaja ekonomiści mBbanku.

 

Redakcja blogu / Business Insider

Zdjęcie: pixabay.com/CC0 Public Domain